Genel

Zeynep Selvili Çarmıklı 2. Türkiye Psikoterapi Zirvesinde Yerini Alacak

12 Ocak 2019

Etiketler: , , , , ,

16-17 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye Psikoterapi Zirvesi’ne katılacak isimler netleşmeye devam ediyor. Bu sene ikincisi düzenlenecek zirveye, Öz Şefkatli Farkındalık Terapisti Zeynep Selvili Çarmıklı da katılacak.

Zeynep Selvili Çarmıklı Kimdir?

2009 yılında Miami Üniversitesi’nden sinema ve psikoloji alanlarında çift anadal yaparak mezun olmuştur. Ardından New York Üniversitesinin Uygulamalı Psikoloji bölümünde yüksek lisans yaparak 2012 yılının Mayıs ayında psikolojik danışmanlık ve sağlık ihtisasıyla mezun olup Amerika’da bulunduğu süre içerisinde Albert Ellis Enstitüsü’nde bilişsel ve davranışçı terapiyle kaygı bozukluğu ve depresyon tedavisi ve davranışsal aktivasyon; New York Aile Sağlığı Enstitüsü’nde problem çözme tedavisi, travma sonrası terapi, aile terapisi, çocuk ve ergenlerde intihar ve uygulamalı pozitif psikoloji başta gelmek üzere çeşitli eğitimler almıştır.

Aynı zamanda kariyer gelişimi, kariyer seçimi danışmanlığı ve kişisel eğitim için dünyada en çok başvurulan psikolojik testler arasında yer alan MMPI (Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri), 16PF Kişilik Envanteri, ve Strong İlgi Envanteri testlerinin uygulanması için formasyon görmüştür. İki yıl boyunca bilişsel ve davranışçı terapi yaklaşımıyla, özellikle uzmanlık alanı olan, depresyon ve kaygı bozukluklarıyla mücadele eden, yeterli maddi imkanları olmayan ve/veya temel sağlık sigortası bulunmayan ergen yetişkinlere süpervizyon altında psikoterapi uygulamıştır. Psikoterapinin yanı sıra yeterli imkanı olmayan bireylere işsizlik kurumlarının psikoeğitim hizmeti veren sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalışmıştır. Haziran 2012 itibariyle Türkiye’ye dönüş yapan Zeynep Selvili Çarmıklı, PsikoNet bünyesinde çalışmaya başlamıştır. 2012-2014 yılları arasında Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ve PsikoNet ekibi ile birlikte Türkiye’nin internet üzerinden yapılmış ilk psikolojik içerikli programı olan iyi Hissetmek TV’de canlı yayınlar gerçekleştirdi . ” İyi hissetmek kendinize borcunuzdur” sloganıyla yola çıkan programda Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ile birlikte her hafta, izleyicilere ruhsal sağlık konusunda merak ettikleri, kendilerini geliştirmek istedikleri konularla ilgili en çağdaş ve kanıta dayalı bilgileri internet üzerinden ücretsiz olarak ekrana getirmiştir. İyi Hissetmek Tv izleyicileri aynı zamanda ruh sağlığı konusunda merak ettikleri soruları sormuşlardır. Zeynep Selvili Çarmıklı, 2012 yılında Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi Sertifikasyon Eğitimlerini tamamlamıştır. Bir yandan da Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) ve Öz-Şefkat konularına da odaklanmıştır. Kabul ve Kararlılık terapisi (Acceptance and Commitment Therapy), Şefkat Odaklı Terapi (Compassion Focused Therapy) ve Öz-Şefkatli Farkındalık (Mindful Self- Compassion) konularında pek çok uluslararası eğitime katılmıştır.

2017 yılında Türkiye’nin ilk Öz-Şefkatli Farkındalık eğitmeni olmaya hak kazandı ve Bahçeşehir Üniversitesinde 8 haftalık öz-şefkatli farkındalık eğitimi vermeye başlamıştır. Zeynep Selvili Çarmıklı, halen Julian McNally ve Dennis Tirch’ten aktif olarak konsültasyon alarak teorik eğitimine ve klinik çalışmalarına devam ediyor.

0 likes

Yazar