Genel

Kedilere Bulaşmayın!

9 Ocak 2020

Etiketler: , , , , , ,

Kedilere Bulaşmayın! İnternette Katil Avı- Netflix Belgesel Serisi

Netflix, seri katil ve suçlular belgesel dizilerine bir yenisini ekleyerek üç bölümlük bir belgesel dizisi yayımladı. Çok değil bundan 10 yıl  öncesinde yaşanmış bir olayı olabildiğince bütün gözlerden anlatmaya çalışan belgesel benim gibi suç psikolojisini ve sosyal psikolojiyi sevenler için eşsiz bir kaynak niteliğinde.

Belgeselde sapkın bir suçlunun dehşet verici videolar paylaşmasının ardından insan avına çıkan bir grup amatör internet dedektifi, karanlık bir yeraltı dünyasının içine çekilir. Belgeselin tamamını bitirdiğinizde cani hakkında bir sürü ipucu bulmanız mümkün. Okulundaki arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalan, küçük yaşta çocuk travmasına uğrayan ve bu yüzden kendisini filmlere veren bir çocuk çıkıyor karşımıza filmde. Travmaya uğrayan çocuğun bu filmleri içselleştirmesi gibi örnekler sadece suçlu kişinin bile sevgi ve çevre tarafından kabullenme ihtiyacının karşılanmamasının kişide yarattığı boşluğu doldurmaya çalışmasını görebiliyorsunuz. 

Çocukluğunun ardından büyüyüp serpilen 29 yaşındaki Luka Magotta, Kanada’da büyük diyemeceğimiz bir şehirde yaşayan ve dış görünüşüne çok önem veren bir genç haline gelir. Mankenlik kariyeri için Toronto’ya gidip, seçmelerde elenir. Çocukluğunda yaşadığı travmalara bir de toplumun onu kabullenmemesi, en çok önem verdiği şey olan dış görünüşüyle de istediği kariyere ulaşamayan Magotta, dikkat çekmek ve ilgi görmek için çok cani yöntemlere başvurur. 

Google image

Bir diğer taraftan, kendilerini internet ‘nerd’leri olarak tanımlayan bir grup önlerine düşen kedi öldürme videosu üzerine kendilerini bunu yapan kişiyi bulmaya adar. Bu kişiler, çoğumuz gibi bir insanın nasıl olur da böyle bir caniye dönüştüğünü anlamakta güçlük çekiyordur. Bir facebook grubu kurup, video içerisinde gördükleri bütün ayrıntıları incelemeye başlarlar. Adeta dedektifçilik oynanan bu ekip sınırları sonuna kadar zorlarlar çünkü aradıkları insan dünyanın her yerinde olabilir. Aralarından bir tanesi 16 saat boyunca Litvanya’nın kapı kollarının fotoğrafına bakacak kadar durumu ciddiye almıştır…

Bir tarafta bir grup kedi katilini bulmaya çalışırken, katil kendi ününü dünyaya yaymaya çalışmakta, gruba ipuçları bırakmaya ve cani hareketlerine devam etmektedir. Kanada’dan Paris’e oradan Berlin’e sürüklenen bu kaçış hikayesini bitirecek olan şey Magotta’nın kendi ününe olan düşkünlüğü olur.

Belki bu insanlar kendilerinin de şüphe ettiği gibi bir caniyi katile dönüştürmüşlerdir ya da bir potansiyel seri katili yakalatmışlardı. Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz ancak bu insanlar iyi olduğuna inandıkları bir şeyi yapıyorlardı. 

İrem Özkan

1 likes

Yazar