Genel

Hakan Türkçapar 2. Türkiye Psikoterapi Zirvesinde Yerini Alacak

12 Ocak 2019

Etiketler: , , , ,

16-17 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye Psikoterapi Zirvesi’ne katılacak isimler netleşmeye başladı. Bu sene ikincisi düzenlenecek zirveye, Türkiye’nin önde gelen psikoterapistlerinden Hakan Türkçapar da katılacak.

Hakan Türkçapar Kimdir?

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiştir. 1995 yılında Psikiyatri uzmanı olmasının hemen ardından 1997’de Pensilvanya Üniversitesine bağlı Beck Institute for Cognitive Therapy and Research’de bilişsel psikoterapi eğitimi almıştır. 1999 yılında New York Ellis Institute’de Rational Emotive Behaviour Therapy eğitimini tamamladıktan sonra 2000 yılında Psikiyatri Doçenti olmuştur. Ardından 2002 yılında Ankara Üniversitesinde Sosyal Antropoloji alanında bilim uzmanı, 2009 yılında da doktorasını tamamlayarak Sosyal Antropoloji doktoru ünvanını almıştır. 2003 yılında Academy of Cognitive Therapy (ACT) tarafından Bilișsel Terapist olarak sertifiye edilmiştir.

Aynı yıl Akademinin dernek üyesi olan Prof. Dr. Türkçapar, 2005 yılından itibaren ACT’nin Uluslar arası akreditasyon komitesinde yer almaktadır. 2012 yılında da ACT tarafından supervizor olarak sertifiyle Prof. Dr. Türkçapar’ın, erken dönemde yazılmıș “Freud” ve “Antipsikiyatri” adlarında iki kitabının yanı sıra, “Bilișsel Terapi Temel İlkeler ve Uygulama” ve “Klinik Uygulamada Bilișsel Terapi: Depresyon” bașlıklı iki kitabı vardır. Kendisi alkol bağımlılığı, obsesif-kompulsif bozukluk, şizofreni ve konversiyon bozukluğuna eşlik eden kişilik bozuklukları üzerine tez çalışmaları yapıp depresyon, antisosyal kişilik bozukluğu ve daha birçok konu üzerinde uluslararası diğer hakemli dergilerde makaleler yayınlamıştır.

Prof. Dr. Türkçapar, halen Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı’nı yapmaktadır. Bununnla beraber Bilișsel Davranıșçı Psikoterapiler Derneği Başkanlığını da yürütmektedir.

0 likes

Yazar