Genel

Emre Konuk 2. Türkiye Psikoterapi Zirvesinde Yerini Alacak

12 Ocak 2019

Etiketler: , , , , , ,

16-17 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye Psikoterapi Zirvesi’ne katılacak isimler netleşmeye başladı. Bu sene ikincisi düzenlenecek zirveye, Türkiye’nin önde gelen psikoterapistlerinden Emre Konuk da katılacak.

Emre Konuk Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Emre Konuk, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Derecesi’ni Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden almıştır. Aile Terapisi eğitimini Mental Research Institute, Palo Alto-Kaliforniya’da yaptıktan sonra aynı enstitüde Brief Therapy Center’da terapist olarak çalışmıştır.

1985’te Türkiye’de psikoterapi mesleğinin kurulmasını sağlamak ve kişilere, ailelere ve organizasyonlara psikolojik ve kurumsal hizmetler vermek amacıyla Davranış Bilimleri Enstitüsü’nü kurdu. Enstitünün bir başka amacı da, Türkiye’de psikoloji alanında, sivil toplum hizmetlerinin yaygınlaşmasını, kurumsallaşmasını sağlamak oldu. Bunun yanında kurmuş olduğu  Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD), Kompleks Travma, Erken Dönem Travmalar, Kişilik Bozuklukları, İlişki Problemleri ve Performans Geliştirme gibi alanlarda çalışıp Kısa Süreli Terapiler, Çözüm Odaklı Terapi, EMDR Terapisi, Çift ve Aile Terapisi modellerini temel almıştır. 1993-2003 yıllarında Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğini, 1998-2000 yıllarında Başkanlığını ve 1999-2002 yılları arasında da Projeler Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. Her yıl EMDR Avrupa ve EMDRIA Kongrelerinde ekibi ile birlikte yaptığı EMDR çalışmalarını sunan Emre Konuk, 2014 yılında EMDR Avrupa İnsani Yardım Programları (HAP) ödülünü ve EMDR ile ilgili bilimsel araştırmaları için de,  EMDR Research Foundation tarafından verilen EMDR Araştırma Fonu Ödülü’nü (EMDR Research Grant Award) almıştır.

Psikoterapi mesleğinin Türkiye’de kurulmasına büyük katkısı olan Sayın Emre Konuk halen Bilgi Üniversitesi’nde Çift ve Aile Terapisi yüksek lisans programı çerçevesinde eğitim vermektedir.

0 likes

Yazar