Genel

Aklın Oynadığı Oyunlar: Şizofreni

17 Ocak 2020

Etiketler: , , , , ,

‘’Şizofreninin kâbusu neyin gerçek olduğunu bilmemektir. Sizin için hayattaki en önemli insanların, mekânların, anların bir anda gittiklerini, öldüklerini değil, daha da kötüsü asla var olmadıklarını öğrendiğinizi hayal edin… Bu nasıl bir cehennem olurdu?’’

Asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu edinen Akıl Oyunları’nı (A Beautiful Mind) hala izlemediniz mi?

Princeton Üniversitesi’nde öğrenim gören, parlak zekasıyla dikkat çeken fakat diğer taraftan da çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, zamanla Şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelmiştir.

John Nash’in gözünden hayatı resmederek izleyiciye Şizofreni deneyimine dair bir fikir vermesi açısından önemli bir yere sahip Akıl Oyunları’nın (A Beautiful Mind) güçlü yönlerinden birisi, Şizofrenisi olan kişinin topluma uyum sağlamasının ve onunla bütünleşmesinin zorluğuna rağmen, John Nash’in uyum sağlamak için verdiği mücadelenin tasviridir. Halüsinasyon ya da hezeyan deneyimi içinde olan bireylerin, diğer insanların o anı aslında o şekilde yaşamadıklarından tamamen habersiz olduklarının vurgulandığı film izleyicileri zaman zaman ters köşe yaparak dikkatlerini çekmeyi başarmaktadır.

Anket:

Şizofrenisi olan insanlarda hangisi daha yaygındır?

A. Görsel Halüsinasyon

B. İşitsel Halüsinasyon

Aşağıdakilerden hangisi Şizofreninin semptomlarından birisi değildir?

A. Sanılar

B. Varsanılar

C. Darmadağın konuşma

D. Düşünce uçuşması

Wedding, D., & Niemiec R. M. (2016). Sinema ve akıl sağlığı : psikopatolojileri anlamak için filmlerden yararlanmak. Kaknüs Yayınları.

Hazırlayan: Sümeyra Hafızoğlu

1 likes

Yazar