Genel

1. Psikoterapi Yaz Kampı Raporu

31 Temmuz 2019

Etiketler: , , , , , , , , ,

1. Psikoterapi Yaz Kampı / 27 Temmuz

 

2018 yılında Türkiye Psikoterapi Zirvesi adıyla yola çıktığımız çalışmalarımızla, psikoterapi alanında her yıl uluslararası bir çalışmaya imza atıyor, Türkiye’de ve Dünya’da Psikoterapinin öncü isimlerini, öğrenciler, akademisyenler ve bu alana ilgi duyan isimlerle bir araya getiriyoruz. Detayları sitemizden incelemek için tıklayınız.

 

Şimdi ise yepyeni bir çalışma olan Psikoterapi Yaz Kampı ile karşınızdayız.

İlkini 27 Temmuz’da gerçekleştirdiğimiz Psikoterapi Yaz Kamplarında amacımız; psikoterapi alanındaki pratik açığı kapatmak oldu. Bu amaç doğrultusunda 4 farklı terapi ekolünün uzmanlarıyla görüştük ve 27 Temmuz’da Harbiye Askeri Müzesinde uzman isimlerle 4 atölye gerçekleştirdik. Bu isimler arasında; Mindfulness Terapi alanından Zümra Atalay, Pozitif Psikoterapi alanından Rukiye Hayran, Metakognitif Terapi alanından Hilal Bebek ve Theraplay Oyun Terapi alanından Aslı Candan Kodalak vardı. 

 

Adım adım Psikoterapi dolu Kampımızın nasıl geçtiğine gelecek olursak;

09.30’da kayıt ve karşılama ile başlayan Kampımız, 10.00’da eş zamanlı iki atölyemizin heyecanlı katılımcılarının yerlerini alması ile başladı. Bir taraftan Zümra Atalay hocamızın “Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Atölyesi” devam ederken diğer tarafta Rukiye Hayran hocamızın “Beş Aşamada Psikoterapi; Hikaye ve Metaforların Aşamalarda Kullanımı” adlı atölyesi katılımcılara tecrübe kazandırmaya devam ediyordu. 

Mindfulness nedir, ne değildir sorularını dikkatle cevaplandıran Zümra Atalay atölyesinde katılımcılar alanları hakkında uzmanından teorik bilgiler edinirken pozitif psikoterapi atölyesinde Rukiye Hayran da temel bilgiler vererek katılımcıların zihninde bir şablon çizmekteydi. 

Atölyelerdeki yoğun anlatımlar, yerini ufak bir araya bırakırken katılımcılar için hazırladığımız tadımlık meyve kaplarının mutluluğu her yere yayıldı. Molanın ardından atölyelerin uygulama ve pratik aşamalarına geçmesiyle tecrübe aktarımı başlamış oldu. Zümra Atalay’ın meditasyonlarla başlayıp duyumsamaya örnek olarak üzüm deneyi yaptırması ve Rukiye Hayran’ın engin tecrübesi ile vaka analizlerine dair katılımcılarla etkileşime geçmesi atölyelerin verimini arttırmış oldu. 

İki eş zamanlı atölyelerimiz yerlerini 13.00-14.00 arası verdiğimiz öğle molasına bıraktı. Öğle molasında fikirlerin demlenmesiyle katılımcılarımız yeni eş zamanlı atölyelerimizde yerlerini aldılar. Bir salonda Aslı Candan Kodalak eşliğinde “Theraplay Oyun ve Aile Terapisi” adlı atölyemiz başlamışken diğer salonda Hilal Bebek hocamızla “Metakognitif Terapİ: Anksiyete Bozukluklarına Kısa Süreli ve Etkili Yaklaşım” adlı atölyemiz başladı. 

Balonların renkli görüntüsüyle oynanan oyunlarla devam eden Theraplay atölyesinin yanında “Psikoterapi, zihinsel bir hikayeyi değiştirme işidir.” sözüyle Metakognitif atölyesi devam ediyordu. Hilal Bebek, duygulara mesafeli yaklaşımın temsili olan Metakognitif yaklaşımın temellerini detaylıca verirken; Aslı Candan Kodalak, çocuğun güven duyma kapasitesini arttırmak için oyunun terapide nasıl kullanılacağını katılımcılara kazandırdı.

Psikoterapist adaylarının ve ilgililerinin oyun terapisi ve metakognitif terapiyi danışanlarına nasıl uygulayacakları hakkında bilgi edinmelerinin ardından tecrübe dolu zihinlerle sona eren atölyeler Psikoterapi Yaz Kamplarının ilkini de sona erdirmiş oldu. Sertifikaların sahiplerini bulmasıyla 4 farklı terapi ekolünün katılımcılara tecrübe kattığı yaz kampımız bir dahaki kampımıza yerini bırakmış oldu.

Psikoterapi Yaz Kampının ikincisi 24 Ağustos’ta olacaktır. Bu kampımıza ise Zeynep Selvili Çarmıklı hocamızla “Tadımlık Öz Şefkat” atölyesi, Tamer Aker hocamızla “Travmayı Anlamak ve Yaklaşım İlkeleri” atölyesi ve Gülce Nur Dinçer hocamızla “Çocuklarla Narrative Terapi” atölyesi bizlerle olacaktır. 

Görüşmek dileğiyle…

turkiyepsikoterapizirvesi.com/psikoterapi-yaz-kampi-2/

 

Psikoterapi Yaz Kampları

 

0 likes

Yazar